14 Temmuz 2018 14:06

Uzman Çocuk Hastalıkları doktorumuz Zeliha Yeğin'den uyarı. Bu çocuk hastalığına dikkat !

Bu çocuk hastalığına dikkat

Son günlerde özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen el, ayak ve ağız hastalığı salgınından çocukları korumak mümkün. Gölcük Aile Konak Hastanesi’nden Uzm. Dr. Zeliha Yeğin hastalığın detaylarını ve korunma yöntemlerini anlattı

İlkbahar aylarında ve sonbahar aylarının başında, özellikle 5 yaş altı çocuklarda görünen el, ayak ve ağız hastalığı son zamanlarda anaokullarında salgın haline geldi. El, ayak ve ağızda kırmızı lekeler şeklinde görünen hastalık bulaşıcı olma özelliği taşıyor. 7-10 gün arası etki gösteren hastalığın belirtilerini, etkilerini ve nedenlerini Gölcük Aile Konak Hastanesi’nde görev yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Zeliha Yeğin anlattı.


7-10 GÜN ETKİLİ OLUYOR

El, ayak ve ağız hastalığı hakkında bilgilendirme yapan Gölcük Aile Konak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Zeliha Yeğin ,“El, ayak ve ağız hastalığı genellikle 5 yaş altı çocuklarda ortaya çıkan viral bir hastalık. Çok nadir de olsa daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde de görülebiliyor. Bulaşıcılığı yüksek bir hastalık. Genellikle bulaşıcılığı ilk 1 hafta içerisinde daha yoğun oluyor ama 2 haftaya kadar da uzayabiliyor. 7-10 gün içerisinde iyileşme seyrediyor” ifadelerini kullandı.


BOL SIVI ALMALILAR

Uzm. Dr. Zeliha Yeğin şöyle devam etti: “Çocuklarda ateş, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve el ile ayaklarda çıkan döküntüler hastalığın belirtisi oluyor. Kırmızı döküntüler ya da içerisinde su olan lezyonlar da belirtisi olarak görülüyor. Tedavisinde genelde semptom atik yaklaşıyoruz. Ateşi varsa ateş düşürücü veriyoruz. Ağız yaraları için gargaralar, spreyler öneriyoruz. Sıvı tüketimine dikkat ediyoruz. Çünkü beslenmede zorluk yaşayabiliyor bebekler. Bol sıvı almalarını sağlıyoruz.


MENENJİTE DÖNÜŞEBİLİR

Genellikle ilkbahar sonlarında, sonbahar başlarında görülüyor. Korunmak için, çocukların sık el yıkamasını öneriyoruz. Hastalık varsa çocuklar 7-10 gün içerisinde çok sık dışarı çıkmamalı. Riskli kişilerle temas etmemeli. Genellikle ağız yoluyla, temas yoluyla bulaşabiliyor. Temasa dikkat ediyoruz. Çocuklar bu dönemlerde çok öpülmemeli. Kullandığı tabak, çatal özenle yıkanmalı. Kalabalık ortamlara mümkünse girmemeliler. Çok nadir de olsa bu hastalık menenjite dönüşebiliyor. Fark edildikten sonra bunlar uygulandığında bulaştırıcılık engellenebilir.”