16 Mayıs 2018 14:08

Ağız İçi Yaralar

Ağız içinde ortaya çıkan yaralar  en sık  aftöz ülser şeklinde görülür. Aftöz ülserler oldukça ağrılı, gri zeminli, çevresi kırmızı bir halka ile çevrili, zımba ile delinmiş gibi görünen yaralardır. Birkaç milimetreden 3 santimetreye varan boyutlarda olabilir. Halsizlik ve iştahsızlık gibi sorunlara da neden olabilir. Yaralar, 1 hafta ile 1 ay arasında değişen sürelerde kendiliğinden iyileşir.

Çoğunlukla tekrarlama eğilimindedir. Ailesel yatkınlık aft oluşumunda önemlidir.  Diş ısırığı, sert diş fırçalama darbeleri, sert yiyeceklerin darbesi gibi küçük travmalar, bazı asidik gıdalar, ağız temizliğinin iyi yapılmaması aft oluşmasını kolaylaştırır. Stres, kansızlık, demir, B 12 vitamini, folik asit, biyotin, çinko eksikliği gibi bazı durumlar da aftların sık tekrarlamasına yol açar. Ani sigara bırakılan dönemlerde de sık tekrarlayan aftlar görülür. Bazı bağırsak hastalıklarında da ağız içinde büyük aftlar görülebilir. Besin allerjisi durumlarında da ağızda tekrarlayan aftlar olur.

Ülkemizde sık tekrarlayan ağız yaralarının önemli bir diğer nedeni de Behçet hastalığıdır. Behçet  hastalığın en temel belirtisi, ağız içinde ve genital bölgede tekrarlayan yaralardır. Behçet hastalığında ayrıca  sivilce benzeri döküntüler, kol veya bacaklarda ağrılı kırmızı şişlikler, eklem, göz, damar ve sinir sistemine ait değişik derecelerde belirtiler de bulunabilir.

Ağız yaralarının daha seyrek görülen ama çok önemli diğer nedenleri arasında; bazı ilaç reaksiyonları , liken,  pemfigus gibi bazı deri hastalıkları, lupus gibi kollajen doku hastalıkları ve yassı hücreli kanser de bulunmaktadır.

Ağız İçi Yaraların Tedavisi

Yaralara neden olabilecek tüm ihtimaller göz önünde bulundurulmalı, bir dermatoloji uzmanı tarafından hastalığın seyri,  muayene ve laboratuvar  bulgularına dayanarak, yaranın oluşumunun altındaki neden tedavi edilmelidir.

 

Dermatoloji

Uzm.Dr.Yasemin Aygül YILDIRIM