16 Mayıs 2018 16:12

Ağız Kokusunun Önüne Geçin

Ramazan ayında beslenme sisteminin tamamıyla değişmesi, 24 saat içinde öğün sayısının toplamda iki olması, özellikle yaz aylarında sahur ve iftar arasındaki sürenin fazla olması gibi etkenler ağız sağlığı için büyük riskler oluşturuyor.  Aile Konak Hastanesi Diş Hekimi Sümeyye Firdevs KILINÇ, Ramazan Ayı'nda ağız kokusunu önlemenin yöntemlerini anlatıyor.

Oruçluyken Ağız Kokusu Neden Olur?

Diş çürükleri, dişeti iltihapları ağız kokusunun en önemli etkenleridir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini arttıracağından daima ağız kokusuna sebep olur. Ağız içindeki eskimiş kron ve köprülerde zamanla gıda birikimine yol açtığından ağız kokusuna sebep olurlar. Genellikle sahurdan sonra hemen uyunduğundan ağız içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha fazla bakteeri ürer. Bu dönemde dikkat edilmezse diş çürükleri ağız kokusuyla birlikte artar.

Nasıl Önlem Alınmalı?

Ağız kokusunun önüne geçmek için ramazan ayı öncesi ve sonrası diş hekimi muayenesi yaptırılmalıdır. Bununla birlikte mutlaka sahurdan ve iftardan sonra dişlerimiz fırçalamalı, gün içinde su ile çalkalamalı, diş fırçalarken yanak, dil ve dişeti bölgeleri iyice temizlenmeli, gargara yapılmalıdır. Sigara içmek, ağız kuruluğu yaptığından, ağız kokusuna da sebep olur. Bu nedenle sigara kullananlar iftardan sonra mutlaka ağız bakımı yapmalıdırlar.

Ramazan dönemi ve sonrası daha büyük sıkıntılar yaşamamak adına, alınabilecek önlemlerle ağız sağlığını korumak mümkün.

  • Başta sahur olmak üzere çok şekerli gıdalardan kaçınmak
  • Sahur sonrasında ve gün ortasında dişleri mutlaka fırçalamak,
  • Gargara yapmak,
  • Diş ipi kullanmak,