16 Mayıs 2018 14:06

Ağlayan Çocuğu Sakinleştirme Yolları

Bebeklerde:

Öncelikle bebeğin ateşinin var olup olmadığına, nezle, öksürük, hırıltı, kusma, aşırı terleme, ishal gibi ve benzeri durumların var olup olmadığına bakmak gerekir. Eğer çocuk hasta ise, ve ağlaması bu nedenlere dayanıyor ise, mutlaka en kısa yoldan bir çocuk hekimine muayene ettirilmelidir.

Eğer bebekte bir hastalık olmadığına eminseniz, önce bebeğinizin susamış olma olasılığını ve aç olabileceğini unutmayınız. Genellikle genç ve deneyimsiz anneler tarafından "Çok Ağlıyor" diye getirilen özellikle yaşamın ilk aylarındaki bebeklerin karınlarını uygun besin ile (Anne Sütü ve ya Formül Mama) doyurduktan sonra, ağlamalarının tamamen kesildiğine şahit oluyoruz. Gelenek olarak bebeklerimizi çok üşüyor diye kat kat giydiriyoruz. Yaz aylarında 3-4 kat, kış aylarında 6-7 kat giydirilmiş bebekler her gün karşımıza geliyor. Bu bebekler aşırı terlemiş ve su kaybetmiş oluyorlar. Bir bebeği susuzluk kadar rahatsız eden çok az problem vardır. Çünkü susuzluk, bebekler için yaşam sorunudur. Sıkı giydirilmiş bebekler, evde annenin kendi giysi sayısı kadar, hadi bilemediniz ondan bir kat daha fazla giydirilirse rahatlar. Terlemez ve ekstra susaması azalır.

Bebeklerde sıklıkla kolin denen ağrılar olur. Bu genellikle akşam üstlerinde başlayan, durdurulması güç, uzun süreli ağlamalara neden olur. Bu durumda bebeği yüzükoyun çevirip, karnının altına, ılık su içeren lastik termofor koyup sırtına hafif hafif vurarak, karnını hafifçe ovalayarak ve hatta doktorunuzun yazacağı sakinleştirici bir fitili kullanarak durdurulabilir.

Bir bebek diş çıkarırken ağlar, sıcakta ağlar, soğukta ağlar, uykusu vardır uyuyamadığı için ağlar, gürültü çoktur ağlar, bazen ses duymazsa ağlar. Diş çıkarıyordur ağlar. Dikkat edilirse, hepsinde çözülebilecek bir neden vardır. Sadece biraz dikkat, yeterli olacaktır.

Şunu ilave edeyim: Bebekler hiç bir zaman nedensiz ağlamazlar. Ağlıyorsa, çözülmesi gereken bir problemi kesinlikle vardır. Yani "Huysuz Bebek" doğru bir yaklaşım değildir.

Çocuklarda:

Çocuklarda ağlamalar, daha girifttir. Bebeklerde pek olmayacak sosyal ve psikolojik faktörler devreye girer. Kendini ifade edebilen bir çocuk, ağrısını, halsizliğini, acıktığını, sulu kaka yaptığını vb. söyleyebilir. Ama ruhsal sıkıntısını dile getirmesi bu kadar kolay değildir. Yani ağlamalarının nedenleri araştırılırken, sosyal ve psikolojik sorunları daima akılda tutmak gerekir. Ağlayan çocuğun bu sıkıntısını çözebilirsek, bir dakika önce iki gözü iki çeşme ağlayan çocuğun, hemen kahkahalarla güldüğünü görmek çok rastlanan olgulardandır. O halde, ağlama nedenini çocuk ifade edemiyorsa mutlaka dikkatli bir anne babanın yaklaşımı ile eğer bu da olanak dışı ise hekim gözetiminde çözmek gerekir. Genellikle ciddi bir rahatsızlığı olmayan, sadece ruhsal ve sosyal nedenlerle kendini emniyette hissetmeyen bir çocuğa, sakin, dostça ve gülümseyerek yaklaşma ve ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz eksiğini giderme girişiminiz, hem onun ağlamasını kesecek, hem de size daha fazla bağlanmasını sağlayacaktır.

Bu konuda söylenebilecek en kesin söz şu olsa gerektir: Şımartmaya yönelik olmayan, çocuğun kendisine değer verildiğini hissettiği her türlü sevgi ve yapmacık olmayan ilgi, çocuklarda üzüntü ve ağlamanın en etkin ilacıdır.

Tekrarlamak isterim: Bebekler gibi, hiç bir çocuk nedensiz ağlamaz. Her ağlamanın ardında, ya fiziksel, ya da psikolojik bir neden bulmak olasıdır.

 

DR. SÜHA ÜNÜVAR
ÇOCUK HASTALIKLARI UZMANI