16 Mayıs 2018 16:36

Doktor Beni Baştan Yarat

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem kadın hem erkekler tarafından tercih edilen estetik operasyonlar zamana ve yer çekime karşı durmanın en önemli silahı. Aile Konak Hastanesi Palstik, Estetik ve Rekonstrüktif cerrahi bölümünde güzelleşmeye yönelik uygulamaları sizin için derledik.

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatlarında amaç, memeyi sadece büyütmek değil, şekillendirmektir. Konulacak protezin seçiminde hastanın isteklerinin yanı sıra, vücut yapısı, göğüs kafesinin durumu, cilt yapısı gibi faktörler de göz önüne alınır. Yeni kuşak meme protezlerinin çok geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. Eskiden aynı hacimde tek bir protez varken, artık aynı hacimde ama farklı şekil ve boyutlarda çok sayıda protez üretilmekte. Böylelikle her vücut yapısına uygun bir silikon protez bulmak mümkün.Meme büyütme ameliyatları sonrasında, Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, meme büyütme ameliyatında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.
Tüm meme ameliyatlarından önce her hastanın mamografi/meme USG çektirmesi gereklidir. Memeye yapılan işlem öncesinde elde radyolojik bir görüntü olması sonraki takipler açısından çok önemlidir. Ameliyatın üzerinden 1 yıl geçtiğinde mamografi/meme USG tekrarlanır.

Yüz Gençleştirme

Yüz gençleştirme işlemleri yaşlanmaya bağlı olarak yüzde oluşan izleri ortadan kaldırmaya yönelik bir seri cerrahi ve cerrahi dışı işleme verilen genel isimdir. Bunların arasında yüz ve boyun germe ameliyatları, göz kapağı ameliyatları, kaş ve yüz askıları, botox ve dolgu uygulamaları, lazer ve kimyasal soyma işlemleri sayılabilir. Hastaya hangi ameliyatın ya da işlemin gerekeceğine hasta ve doktor birlikte karar verir. Yüz gençleştirme işlemi isteyen hastaların beraberlerinde gençlik fotoğraflarını da getirmeleri, yapılacak işlemlerin doğru saptanmasında önemlidir. Ameliyatsız gençleştirme işlemleri arasında askı işlemleri, cilt soyma işlemleri, botox ve dolgu uygulamaları sayılabilir. Kapalı yöntemle ve özel dikişlerle yapılan askılarla kaşlar, orta yüz bölgesi ve boyun askılanabilir. Hafif sarkmalar üzerinde etkili olurlar ve etkileri geçicidir. Ancak cerrahi için henüz erken olduğu düşünülen hastalarda ve cerrahi istemeyen hastalarda uygun yöntemdir. Lokal anestezi altında uygulanırlar ve ameliyat sonrası iyileşme süreçleri çok kısadır. Cilt soyma işlemlerinde amaç cildin lekelenmiş, hasar görmüş ve kırışmış üst tabakasını uzaklaştırıp yerine yeni ve taze bir cildin gelmesini sağlamaktır. Bu işlem cildin ya mekanik olarak zımparalanması ile (dermabrazyon), ya çeşitli asitlerle yakılarak soyulması ile (kimyasal soyma, kimyasal peeling), ya da lazer ışınları yardımı ile soyulması ile gerçekleştirilir. Lazerler ve diğer ışık uygulamaları cildin soyulmasının yanı sıra cilt altındaki kolajen üretimini de uyararak cildin kalınlaşmasını ve tazelenmesini de sağlar.

Burun Estetiği

Burun yüzde ilk bakılan noktadır. Bu nedenle bir kişi hakkındaki ilk izlenim burundan edinilir. Bir insanın güzel ya da çirkin olduğu yönündeki ilk yorumu burnuna bakarak yapıyoruz. En çok çirkin, tuhaf burunlar nedeniyle insanlarla alay ediliyor, lakaplar takılıyor. İnsanın hoşlanmadığı, kendisini rahatsız eden bir görüntüyle her gün aynada karşı karşıya gelmesi çok zordur. Bu nedenle burun estetiği tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyat. Rinoplasti işlemi sıklıkla burun altından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Burun derisi kaldırılır, kemik ve kıkırdaklar ortaya konulur. Kemer alınır, kıkırdaklar şekillendirilir, gereken yerlere kıkırdak yamaları konulur. Burun ucu şekillendirilir ve inceltilir. Burun kemikleri kırılarak burun çatısı kapatılır, taban daraltılır. Gerekiyorsa burun kanatları da daraltılır. Ameliyat sırasında hastanın hava yolunu tıkayan kemik ya da kıkırdak eğrilikleri varsa onlar da alınır. Rahat nefes alabilmesi için burnun orta çatısı desteklenir, iç burun kapağı onarılır. Burun etleri büyükse radyofrekans yardımı ile ya da cerrahi olarak küçültülür. Kesikler dikilir, burunun üzerine kağıt flasterler ve plastik bir alçı konulur.

Üst Yüz Germe Ve Kaş Kaldırma

Üst yüz bölgesi alın, kaşlar ve üst göz kapaklarından oluşur. Bu bölgede yapılabilecek gençleştirme işlemleri arasında açık ya da endoskopik alın germe ameliyatları, şakak germe işlemleri, kaş kaldırma ameliyatları, kaş askıları, üst göz kapağı ameliyatları (üst blefaroplasti) ve botox uygulamaları sayılabilir. Bu bölgenin gençleştirilmesi sırasında sık yapılan bir yanlış, kaşların gereğinden fazla kaldırılarak yüzde sürekli bir hayret ifadesine yol açılmasıdır. Bu nedenle ameliyat öncesinde hastanın gençlik fotoğraflarını isteyerek kaş-göz mesafesinin eski halini görmek yerinde olacaktır. Özellikle erkek hastalarda bu mesafenin fazla açılmaması ve kaşların yükseltilmemesi önemlidir.

Karın Bölgesi Estetiği

Gergin ve içe çökük bir karın, karın kaslarının yarattığı gölge oyunları, çekici bir göbek deliği, belki üzerinde güzel bir piercing, belirgin bir bel çukuru, tüm kadınların hayallerini süsleyen bir görüntü. Sadece kadınlar değil, erkekler de gergin bir karın ve baklava şeklinde görünen adale paketlerinin peşinde. Düzgün bir karın hem gençliği, hem aktif ve sportif bir kişiliği çağrıştırıyor. Ancak orta yaşa gelindiğinde karında ve belde yağlanma başlıyor, doğumlar karnı gevşetiyor, ciltte çatlaklar gelişiyor, göbek deliğinin şekli bozuluyor, özellikle oturulduğunda tüm karnı ve beli saran bir simit oluşuyor. Giysi seçerken en büyük kaygımız bu görüntüleri gizlemek haline geliyor. Pantolonun kenarlarından taşan yağlar, kemerin üzerine dökülen göbek her iki cinsi de itici kılan görüntüler. Karın bölgesi bir kez bozuldu mu tekrar eski haline gelmesi çok güç. Aylarca yapılan sporla elde edilen birazcık düzelme, bir haftalık tatilin ardından yerini yine eski can simidine bırakıyor. Karın bölgesine yapılan estetik girişimler özellikle orta yaş sonrası kadınların en çok talep ettikleri ameliyatlardan birisi. Bu bölgede gelişen sorunlara yönelik farklı cerrahi çözüm seçenekleri mevcut. Ancak yapılan işlemin korunması yine hastaya düşmekte. Hastaların ameliyat sonrası kilo almamaları, düzenli spor yapmaları, cilt bakımlarına özen göstermeleri çok önemli.