16 Mayıs 2018 16:33

Hamilelikte Ağız Ve Diş Sağlığı

Hayatımızın her döneminde olduğu gibi hamilelikte de ağız diş sağlığını korumak önemlidir. Kadınlarda yaşamın belirli döneminde diş problemleri hormonların değişimine bağlı olarak artmaktadır. Gebelik, mensturasyon, menopoz, bebek emzirme gibi dönemlerde ağız mukozası daha hassas hale gelir ve tükrükte asit miktarı artacağından dişler çürüklere de yatkın hale gelir. Bu durum dişler üzerinde plak birkiminin artması, kanamaya eğilim, hassasiyet diş etlerinde kızarıklık, büyüme gibi birtakım problemlere neden olabilmektedir. Dolayısıyla hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak, annesinin dişlerinin çürümesine yol açtığı bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı düşüncesi tamamen yanlıştır. Aile Konak Hastanesi Diş Hekimi Sümeyye Firdevs KILINÇ, hamilelikte dişleri korumanın yollarını Aile Sağlık okurları için anlattı.

Diş Hekimi Kontrolü Şart

Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için günlük 1200-1300 mg kalsiyuma gereksinim vardır. Eksik kalsiyum alınımı sonucu bebeğe gerekli kalsiyum annenin kemiklerinden sağlanır, dişlerde Kalsiyum çözünmesi olmaz. Hamilelik oluşacak dental problemleri azaltmak için hamilelik öncesi yapılan rutin kontrollere diş hekimi muayenesi de eklenmelidir. Planlanan bir hamilelik ise hamilelik öncesi ağızdaki tüm denatal problemler tedavi edilmelidir. Planlanan bir hamilelik değilse yine diş hekimi kontrolüne gidilmeli ve takip eden kadın doğum uzmanının görüş ve önerisi alınarak diş tedavileri yapılmalıdır. Diş ve dişeti enfeksiyonları gibi durumlar bebeğin gelişimini dental tedavilerin olumsuzluklarında daha fazla etkileyecektir. Diş ve dişetindeki hassasiyet, kanamalar ve enfeksiyonda vakit geçirmeden dş hekimi kontrolüne gidilmelidir.

Vitamin Takviyesi Alın

Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığını korumak için günlük ağız diş bakımı kesintiye uğramamalı, günde iki kez diş fırçalanmalı, diş ipi gargara kullanılmalıdır. Hamileliğin işk aylarında meydana gelen kusmalar sonrası ağız bol suyla çalkalanmalı, dişler bir süre sonra fırçalanmalıdır. Şekerli besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalı, Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkanlı yiyecekler az tüketilmelidir. Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğin diş gelişimi için dengeli beslenilmelidir. Diş sağlığı için protein, A vitamini, C vitamini, D vitamini,Kalsiyumca zengin gıdaların yeterince alınması gereklidir. Bunun yanısıra bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Bebebğin diş sağlığı kousunda bilgi olmak, çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk basamaktır.
Acil durumlar haricinde ağız içi herhangi bir müdahale gerektiğinde tedaviye en uygun dönem hamileliğin 3-6 ayları arasıdır. Özel olarak en sağlıklı ve ideal olan hamilelik öncesi ağız ve diş sağlığı tetkiklerinin ve gerekli tedavilerin yaptırılması ve hamilelik döneminde de diş hekimi kontrolünün ihmal edilmemesidir.