16 Mayıs 2018 13:39

Kilo Olarak Bahara Hazır Mıyız? Yoksa Hala Fazlalıklarımız Mı Var?

Isınan  havalarla birlikte elbiselerin incelmesiyle fazla kilolarınız gözünüze batmaya  mı başladı? Kışın alınan göbek ve basen bölgesindeki yağlar artık saklanamıyor mu?

Peki Ne Yapmalıyız ?
Zayıflamak tabi ki mümkün. Sadece birkaç  küçük değişiklikle forma girebilirsiniz. Nasıl mı ?

 1. Öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Su tüketimini artırarak işe başlayabilirsiniz. Su, metabolizmanızı  hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 2. Azar azar ve sık beslenmek önemlidir. Besinleri  tek seferde fazla miktarda tüketmek mideyi de yoracaktır. Öğünlere paylaştırarak tüketmek mideyi rahatlatacağı gibi metabolizmanın da hızlanmasını sağlayacaktır. Bu sebeple 3 ana ve 3-4 ara öğün uygulamak etkili olacaktır.
 3. Güne antioksidan vitaminlerden zengin, bol yeşillik içeren güzel bir kahvaltıyla başlamak zindeliğinizi artıracaktır.
 4. Ara öğünlerde yine antioksidanlardan zengin çilek, kiraz, karpuz gibi meyvelerin tüketimi; vücudun direncini artıracak aynı zamanda iyi birer lif kaynağı olmaları sebebiyle bağırsak hareketlerini hızlandıracak ve tokluk hissi sağlayarak ana öğünlerde ağır yemeklere yüklenmenizi önleyecektir. Yaz meyveleri zengin vitamin, mineral ve su içerikleriyle sağlıklı beslenmenin yanında cildinizi de güzelleştirecektir.
 5. Günlük protein alımına dikkat etmek, hem yağ yakımını kolaylaştıracak hem de kas kaybını önleyecektir. Yeterli kalsiyum alımı, kilo verimini hızlandırdığı için aralarda yağı azaltılmış süt, yoğurt, kefir tüketmek doğru olacaktır.
 6. Yağ yakımında aktif rolü olan, ananas, kivi, nar, armut, badem, enginar, kayısı, kırmızı biber,tarçın  tüketimi işinizi kolaylaştıcaktır.
 7. Sağlıklı zayıflamaya henüz karar vermemişseniz bile sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaya dikkat ederek, basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratları ( beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği gibi ) tercih ederek başlamak çok doğru olacaktır.
 8. Porsiyon miktarlarını küçültmek, kilo kaybı açısından etkili sonuçlar verecektir.
 9. Yemekleri iyice çiğneyerek tüketmek, mide sağlığını olumlu etkileyerek daha kolay doymayı sağlayacaktır ve bu şekilde sindirim de kolaylaşacaktır.
 10. Ağır hamur tatlıları ya da şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmek  daha doğrudur. Yaza yaklaşırken bu tercih tabi ki çok abartmadan sade dondurmalardan yana da kullanılabilir.
 11. Kalıcı kilo vermek istiyorsanız yiyeceklerinizi ızgara, buğulama, haşlama gibi yöntemlerle hazırlamaya özen gösterin. Hazır ve çok tuzlu gıdalardan mümkün olduğunca uzak kalın.
 12. Yağ olarak kilo vermek ve verdikten sonra kilomu korumak istiyorum diyorsanız çok hızlı kilo vermek yerine yavaş vermeyi sorun etmemelisiniz. Sağlık açısından haftalık olarak, vücut ağırlığımızın % 1'i kadar kilo kaybı normaldir. Yani haftada 0,5 kg- 1 kg arası.
 13. Peki baharın gelmesi, havaların ısınması ile biraz hareketlenmeye ne dersiniz? Tabi ki vücudumuzun kış uykusundan çıkması için spor gerekmektedir.  Haftada 2-3 gün 30-45 dk açık havada, mis gibi oksijen eşliğinde yürüyüş yapmak  metabolizmayı canlandıracak, zindeliğinizi artıracak, yağ yakımınızı kolaylaştıracaktır. Açık havada daha fazla oksijen soluduğumuz için, yağ yakımının evdeki egzersizlere göre daha fazla olduğu unutulmamalıdır.

     
YAZA FORMDA GİRİN VE SAĞLIKLI KALIN.

 

Diyetisyen

Zehra GARİPOĞLU