16 Mayıs 2018 13:37

Kış Hamileliğinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde hamilelik bayanlar için daha önemli hale gelmiştir. Hamilelikler daha çok planlı olduğu için anne adayları  artık bilinçli davranmaktadır. Bebeklerinin sağlığı için anne adayları ek besin desteklerine başlamakta ve sağlığı tehdit eden sigara gibi alışkanlıklarını bırakarak, sağlıklı beslenmeye yönelmektedir.

Gebelik düşünen bayanların hamilelik öncesi fazla kilolarından kurtulup hazırlık yapması çok doğru bir davranıştır. Bu dönem sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde hormonlar değiştiği için farklı beslenme davranışları ortaya çıkmaktadır. Bir de mevsim kış olunca hamileler daha fazla etkilenmektedir.

Bebeğin büyüme ve gelişiminin sağlıklı olması, annenin gebelik sürecindeki beslenmesine ve sağlık durumuna bağlıdır. Kış mevsimiyle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları gibi bulaşıcı hastalıklar artmaktadır. Bu durum gebeleri daha fazla etkilemektedir. Mevsime bağlı olarak, açık havada fazla vakit geçirilememesi hareketsizliği artırmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta kalori alımını kontrol altında tutmaktır.


Gebelikte Kış Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Öneriler :

 • Havaların soğuk olması su tüketimini azaltmaktadır. Vücut suyunu dengede tutmak için ortalama 2 lt su içilmesi gerekir.
 • Süt, taze sıkılmış meyve suları, şekersiz komposto, limonata, ayran gibi sıvı alımı artırılmalıdır. Soğuk hava nedeniyle sıcak içecek tüketme isteği artar. Bu tercihi bitki çayları yerine sıcak sütten yana kullanmak kalsiyum alımını artırdığından daha etkili olacaktır. Bazı bitki çaylarının düşük riskini artırdığı unutulmamalıdır.
 • Kış sebze ve meyveleri düzenli ve dengeli tüketilmelidir. Turunçgiller C vitamini yönünden zengin olduğu için bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bulaşıcı hastalıklar açısından savunma gücünüzü artırmaktadır. Bu sebeple portakal, mandalina, greyfurt, kivi, limon, nar tüketimine önem vermelisiniz.
 • Bulantınız fazlaysa, sıvı tüketimini azaltmalısınız. Kusma varsa, tuzlu krakerler tüketebilirsiniz. Daha çok katı besinlere ağırlık vermeli, azar azar sık sık beslenmelisiniz.
 • Gebelik öncesi folik asit depolarının yetersiz olması, bebekte nöral tüp defekti denilen bir beyin hasarı ortaya çıkarabileceğinden folik asit içeren besinler tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında, folik asitten zengin olması sebebiyle portakal ve ıspanak tüketimi çok yararlı olacaktır.
 • Hamilelikte gaz probleminin artması bir diğer sıkıntıdır. Gaz yapıcı özelliği olması sebebiyle, lahana, brokoli, pırasa, karnabahar, brüksel lahanası gibi sebzeleri haşlayıp suyunu süzererek yeniden pişirirseniz gaz yapıcı öğelerinden arındırmış olursunuz. Bu sebzeler kükürt yönünden zengin olduğu için bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • İlerde anne ve bebeğin kemik ve diş hastalıkları yaşamaması için gebelik döneminde süt ve süt ürünleri tüketimi düzenli olmalıdır.
 • Gebelik döneminde kabızlık çok yaşanmaktadır. Kış aylarında hareketin de azalmasıyla bu şikayetler daha da artmaktadır. Kabızlık yaşanmaması için günlük su tüketimi 2 litrenin altına düşmemelidir. Her öğün pişmiş sebze ve salata tüketilmeli, öğün aralarında meyve, meyve kompostaları  ya da hoşaf tercih edilmelidir. Kabızlıkta kuru erik, kuru kayısı, kuru incir ve armut çok yardımcıdır. Meyvelerin suyunu içmektense, posasıyla tüketmek bağırsaklar için daha etkilidir. Posa yönünden zengin olduğu için kurubaklagiller, tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi tüketimine özen gösterilmelidir.
 • Balık, bebeğin beyin gelişimi açısından omega-3 yağ asidi ve fosfor içermesi sebebiyle, haftada 2-3 kez ızgara ya da fırında pişirilerek tüketilmelidir.
 • Kışın hareketsizlikle birlikte gebelerdeki kilo alımı çok fazla olabilmektedir. İştah atakları fazla besin tüketimine yönlendirebilir. Yüksek kalorili, hamur işleri ve tatlılardan kaçınılmalı ya da küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir. Tatlı ihtiyacı sütlü talılar, kabak ya da ayva tatlısı gibi daha hafif tatlılarla karşılanmalıdır.
 • Bebeğinizin sağlığı ve kendi sağlığınız açısından mevsim sebze ve meyvelerini tercih etmeli ve besinleri iyice yıkadıktan sonra tüketmelisiniz.
 • Gebelik döneminde anne ve bebeğin sağlığı için yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Bu sebeple diyetisyeniniz tarafından hazırlanan hamilelik ayınıza ve kilonuza uygun beslenme planınızı takip etmelisiniz.

 

Diyetisyen

Zehra GARİPOĞLU