16 Mayıs 2018 16:15

Kurban Bayramında Beslenme

Kurban bayramı , Ramazan bayramına kıyasla tatlı tüketiminin yanı sıra ,et tüketiminin fazla olması açısından ,bu dönemde kronik hastalıklara sahip ve yüksek risk grubunda bulunan bireyler (çocuklar ve yaşlılar) dikkatli olmalıdır. Bayram boyunca kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır, bu nedenle kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altındadır. Bu yüzden bayramlarda beslenme düzenimizi bozmadan , ufak kaçamaklarla ,sağlıklı porsiyonlar halinde beslenmeye devam etmeliyiz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Noktalar

 • Etler kaliteli protein kaynaklarıdır. İyi kalite proteinin yanı sıra yağ, çeşitli mineraller(demir,çinko,fosfor,magnezyum)ve vitaminleri (A ,B1,B6,B12)de içermelerine rağmen C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında sebzelerin de tüketilmesi sağlıklı beslenme için gereklidir.Özellikli demir eksikliği olan bireyler demir mineraliyle C vitaminini bir arada tüketmelidirler.
 • Özellikle şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlığı vb. sağlık problemi olan bireyler ve yaşlılar beslenmelerine dikkat etmelidir.. Kırmızı et, tatlı ve hamur işleri tüketiminin artması; buna karşılık sebze, meyve ve kurubaklagil tüketiminin azalması sıkıntıyı daha da artırır. Özellikle yağlı etler doymuş yağı fazla miktarda içerdiklerinden bu bireyler az yağlı olanları tercih etmelidir.
 • Şerbetli ve hamur işi tatlılar yerine,meyve ,sütlü tatlı veya dondurma tercih edebilirler.
 • Hayvanın iç yağları yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmamalıdır.
 • Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri yüksektir. Görünür yağlar ayrılsa dahi kırmızı etin yağ oranı ortalama % 20 dir. Etleri pişirme yöntemi haşlama veya ızgara olmalı ve pişirme sırasında yağ ilavesi yapılmamalıdır.
 • Veteriner konrolünden geçmiş ve uygun koşullarda kesilmiş hayvanlar tercih edilmelidir.Aksi takdirde , hayvanlardan insanlara,tenya,salmonella,tüberküloz ve şarbon gibi hastalıkların bulaşma riski yüksektir.
 • Etler aynı zamanda sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik pişirmede ve sindirimde zorluk yaratır. Bu nedenle özellikle sindirim sistemiyle ilgili problemi olan bireyler bu etleri hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra tüketmeyi tercih etmelidir.
 • Etler mangal yapılacaksa,kömürleşecek şekilde kızartılmaması kanser riskini azaltır.Ayrıca etin ateşe yakın olması,B1,B12 ve folik asit gibi vitamin kaybına yol açmaktadır.
 • Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine,tereyağı veya iç yağı eklenmeden kendi suyunda kısık ateşte pişirilmelidir.
 • Günlük 2-2,5 lt su tüketimi ihmal edilmemelidir. Yemeğin yanında veya misafirlikte ikram edilen asitli içecekler ve meyve suları yerine ,su ,ayran ve cacık tüketilmeli, şekersiz açık çay ya da bitki çayları tercih edilmelidir.
 • Dengeli ve düzenli bir beslenme programıyla ,etin yanında posa kaynağı olan sebzeler,esmer pirinç veya bulgur pilavı, meyve ve süt grubuna (süt,yoğurt,ayran,cacık,kefir gibi.)da yer verilmelidir.
 • Son olarak,yapılan kaçamakları göz ardı etmeden 45 dk lık yürüyüşler yapılabilir.

Bayram Kahvaltısı

Çoğu aile için herkesin bir araya geldiği bayram kahvaltısı çok önemlidir. Kahvaltı için doğru seçimler yapmak gerekir.Ağır, kızartılmış hamur işleri, yağlı pastane ürünleri, bal, kaymak, sucuk ve salamlı omletlerin yer aldığı kahvaltı menülerinden uzak durulmalı; sofrada peynir çeşitleri, bol salatalık, domates gibi söğüş sebzeler, süt, kahvaltılık gevrek, haşlanmış yumurta veya yağsız sebzeli omlet, kepek, çavdar veya tahıllı ekmeklerin bulunduğu sofralar tercih edilmelidir.

Kurban Etlerini Nasıl Saklamalıyız?

Kesilen etlerin korunması ve saklanması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir.

Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı "mikroorganizmalar" için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.

 

Sağlıklı ve Mutlu Bayramlar Dilerim.

Diyetisyen Kübra İşeri Sevim