16 Mayıs 2018 16:39

Pnomoni (Zaturre) Nedir?

Zatürre (Pnömoni) Nedir? Ne Yapmak Gerekir?

Sıcak yaz günlerini geride bırakıp serin sonbahar günlerini karşıladığımız bugünlerde dikkat etmemiz gereken önemli hususlardan birisi de akciğerlerimizi etkileyecek enfeksiyonlara karşı korumaktır. Zatürre ya da tıbbi ismi ile Pnömoni, akciğerlerin bakteri, virus ya da farklı mikroplarla iltihaplanmasıyla oluşan hastalığın adıdır. Bu mikropların akciğerlerin Alveol adı verilen hava keseciklerine ulaşması ile buralarda iltihap ve kan damarlarından gelen savunma sistemi hücreleri birikir. Zatürre (Pnömoni) konusunda dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Aile Konak Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç Dr. Murat SEZER hastalığın seyri ve tedavisi konusunda bilgilendiriyor.
 
Bağışıklığınızı Güçlendirin

Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemini baskılayan kronik hastalığı olan kişilerde daha ağır seyreder hatta ölümcül olabilir. Zatürre bazı durumlarda hasta kişilerden sağlam kişilere bulaşabilmekle birlikte, sıklıkla kişinin ağız, boğaz ve sindirim yollarında bulunan ve normalde bulundukları yerde zararsız hatta yararlı olan bir takım mikropların çeşitli yollarla akciğerlere ulaşması sonucu burada bağışıklık sistemini de yenerek hastalık oluşturması ile gelişir. Dolayısıyla vücut direncinin düşmesi, yani bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalık gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Nezle, grip vb viral solunum yolu hastalıkları bulaşıcı olup kişide zatürre gelişmesine zemin hazırlayabilmektedir. Grip olan bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde havaya saçılan ve mikrop içeren damlacıklar ya solunarak ya da çatal, kaşık, tabak, bardak gibi eşyalara bulaşarak diğer kişilere geçebilmektedir. Savunma sistemi baskılanmış kişilerde bu mikroplar hastalığa neden olabilmektedir.
 
Yetişkinlerde Zatürre Gelişmesinde Rol Oynayan Risk Faktörlerinden Bazıları Şunlardır:

 • İleri yaş
 • Sigara tüketimi
 • Kronik hastalıkları: Akciğer hastalıkları (KOAH, bronşektazi, akciğer kanseri gibi)
 • Kalp hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • Şeker hastalığı
 • Sinir sistemi hastalıkları (felç, bunama gibi)
 • Yutma güçlüğüne neden olan hastalıklar
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları (AIDS, kanser gibi)
 • Uzun süren ameliyatlar
 • Alkol tüketimi
 • Kusmalar
 • Grip Salgınları

 
Ölümcül Olabilir

Bu gibi risk faktörlerine sahip kişilerin Zatürreye neden olan mikroplarla karşılaşması sonucu hastalık oluşur. Zatürre olan kişilerde hastalık kendisini farkı şekillerde gösterebilir. Bazı hastalarda yüksek ateş, öksürük, balgam, göğüs ağrısı gibi şikayetlerle kendisini belli eder. Diğer bazı hastalarda ise daha sinsi seyreder. Bu kişilerde birkaç gündür devam eden halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, kas ve eklem ağrıları gibi şikayetler görülebilir. Saydığımız bu şikayetleri olan hastaların mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Çünkü Zatürre ihmal edilmemesi gereken, tedavisi geciktiğinde ölümcül olabilen bir hastalıktır.  Bu şikayetlerle doktora başvuran hastaların muayenesi yapılır, kan tetkikleri ve akciğer röntgeni bulguları değerlendirilir. Gereken bazı durumlarda balgam tahlili ve diğer ileri tetkikler istenebilir. Yapılan değerlendirme sonucu Zatürre olduğu teşhis edilen hastalar hastalığın ağırlığına ve kişinin taşıdığı risk faktörlerine göre ayaktan ya da hastaneye yatırılarak tedavi edilirler.
 
Erken Teşhis Önemli

Zatürre tedavisi hastalığın ağırlık derecesine ve kişisel risk faktörlerine göre her hasta için belirlenir ve uygulanır. Erken teşhis edilen ve tedavisine hızla başlanan hastalarda sonuç genellikle yüz güldürücüdür. Tedavide gecikme olması ya da hastalığı çok ağır olması durumlarında ölüm oranları yükselmektedir. Tüm hastalıklar için geçerli olan temel bir gerçek hastalık gelişmeden önce risk faktörlerinin ve hastalık gelişimini kolaylaştıran faktörlerin düzeltilmesidir. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Kronik hastalıkların uygun takip ve tedavisi yapılmalıdır.
 • Sigara ve alkol kullanımı gibi faktörler ortadan kaldırılmalıdır
 • Dengeli beslenme ve hijyenik barınma imkanları sağlanmalıdır
 • Özellikle yutma güçlüğü olan hastalarda mide içeriğinin akciğerlere kaçmasını engelleyecek önlemler alınmalıdır
 • Grip salgını gibi zatürre gelişmesini kolaylaştıran durumlarda özellikle risk faktörleri bulunan kişilerin kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışması ve ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanmaları uygun olur. Özellikle yaşlı ve kronik hastalığı olanların grip aşısı yaptırması korunmada önemlidir. Grip aşısı her yıl eylül, ekim aylarında yapılırsa ağır ve ölümcül zatürre durumlarına karşı koruma sağlar. Yumurta allerjisi olan kişilere grip aşısı yapılmamalıdır.

 
Aşıyla Korunabilirsiniz

Zatürreden korunmada kullanılan bir diğer yöntem ise zatürre aşısıdır. Kalp Akciğer hastalığı, şeker hastalığı, Siroz, alkolizm gibi kronik hastalığı olanlara; bağışıklık sistemini baskılayan kronik böbrek yetmezliği, kanser, ameliyatla dalağın alınmış olması, bazı kan hastalıkları gibi durumlar ile 65 yaş üzerindeki kişiler ve AIDS taşıyıcısı olan erişkinlere zatürre aşısı yapılması önerilmektedir. Şu an piyasada bulunan zatürre aşısı tek doz olarak uygulanmakta ve daha sonraki senelerde tekrar yapılması gerekmemektedir. Yüksek ateşli hastalıkların seyri sırasında grip ya da zatürre aşısı yapılmamalıdır. Kişisel hijyene dikkat edilmesi, sigara alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması, kronik hastalıkların uygun takip ve tedavisi ve zatürre düşündüren şikayetler görüldüğünde hemen doktora başvurulması durumunda zatürre hayatımızda ciddi sıkıntılara yol açmayacaktır.
                                  
Doç. Dr. Murat SEZER