16 Mayıs 2018 13:32

Saç Kıran (Alopesi Areata)

Saçkıran saçlı deride, sakalda, kaş, kirpik ve vücudun tüyle kaplı bölgelerinde kıl kaybı yapan bir hastalıktır. En sık saçlı deride görülür. Saçlı deride bozuk para şeklinde saçsız kalmış alanlar görülür. Bu saçsız alanlar bir tane veya çok sayıda olabilir. Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride (alopesi totalis) kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin  dökülmesi (alopesi universalis)  şeklinde de görülebilir.

Saçkıran, bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Sebebi belli olmayan bir nedenden dolayı, bağışıklık sistemi kendi kıl hücrelerini yabancı olarak algılayıp, kendi kıl hücreleri ile savaşa girişir. Bunun sonucunda da kıllarda dökülme görülür. Tıpta alopesi areata olarak adlandırılan bir durumdur.

Saçkıran en sık çocuk ve genç erişkinlerde görülür. 

Saçkıranda genetik yatkınlık önemlidir. Stres saçkıran oluşmasında önemli bir faktördür. 

Saçkıran hastalarında tiroit problemleri yani guatr  ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir. Ancak bu hastalıklar saçkıranın nedeni değil, şiddetlendiren faktörlerdir.

Erken yaşta başlayan ve yaygın saç dökülmesi olan hastalarda saçkıran hastalığının iyileşmesi diğer hastalar göre daha güç olabilir.

Saçkıran hastalarının %10-20' sinde tırnak bozuklukları görülebilir. Tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler başlıca tırnak bozuklularıdır. Saçkıranda tırnak bozuklukları hastalığın seyrinin şiddetli olacağının bir bulgusudur.
 
Saçkıran  Tedavisi

Kortizonlu krem ve losyonlar tedavi başlangıcında kullanılabilir. Saç kaybı olan bölgeye belli oranlarda, çok ince uçlu iğnelerle   intradermal kortizon enjekte edilmeside etkili bir tedavi yöntemidir. Şiddetli vakalarda ağız yoluyla veya iğne olarak kortizonlu ilaçlar kullanılır. Birinci basamak tedaviye yanıt vermeyen inatçı yaygın vakalarda siklosporin gibi kemoterapatik ilaçlar tercih edilebilir.  Saç dökülmesi tedavisinde yaygın kullanılan %5 minoxidil, saçkıran hastalığında faydalı bulunmuştur. Fototerapinin de saç kıran tedavisinde etkiliği  kanıtlanmıştır.

 

Dermatoloji

Uzm.Dr.Yasemin Aygül YILDIRIM