16 Mayıs 2018 13:27

Sedef Hastalığının Tedavisi Mümkün

Sedef Hastalığı (Psoriasis)

Psoriasis de denen sedef, hastalığın bulunduğu yerde kızarıklık şeklinde kendini gösteren, zaman zaman ortaya çıkan, müzmin bir deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasının kalınlaşıp, büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülür.

Vücudun bir çok bölgesinde belirtisi görülse de, sıklıkla dirsekler, dizler, saçlı deri, bel bölgesi ve tırnaklarda ortaya çıkar. Çoğu hastada  hafif, bazılarında ise şiddetli seyreder. Tedavi edilebilir bir sorundur.

Toplumun ortalama yüzde 2?sinde görülür. Bu durum hastalığın ne kadar sık görüldüğünü ortaya koyar. Genç yaşta ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Ailede bu hastalığın olması, sedef hastası olma eğilimini arttırır. Sedef hastalığı  bulaşıcı değildir.

Sedef hastalığı halk arasında korkutucu, tedavisi mümkün olmayan bir cilt hastalığı olarak biliniyor. Aslında sedef hastalığı kronik bir hastalık olmakla beraber, tedavisi de mümkün olan bir hastalık. Hastanın bu hastalığın kronik olduğunu bilmesi, zaman zaman tekrarlamaya müsait olduğunu bilmesi gerekiyor.

Sedef Hastalığının Sebepleri Ve Tetikleyicileri

Hastalığın, kesin olarak sebebi bilinmemektedir. Stres, deride meydana gelen kesikler, kaşıma, aşırı güneş yanması, alkol, geçirilen enfeksiyonlar, bazı ilaç kullanımları, kilo  hastalığı tetikler.

Sedef Hastalığı Tanısı

Tanı konması için öncelikle bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Yapılan fiziki muayene ile hastalık teşhis edilebilir. Hastalığın nadir de olsa tanısı konması güçleşebilir. Bu durumda deriden parça alınarak yapılan tetkikler sonucu tanı konur.Hastalığın şiddeti, seyri, yerleştiği yer hastalığın tipi ve uygulanacak tedavini şekli için fikir verir. Uygun tedaviyle kontrol altına alınsa da kronik bir hastalıktır dönem dönem tekrarlayabilir.

Sedef Tedavisi

Halk arasında bilindiğinin aksine sedef hastalığının tedavisi mümkün ancak kronik bir rahatsızlık olduğu konusunda hastaların bilinçlendirilmesi gereklidir.  Öncelikle tedavinin ne şekilde yapılacağına karar verilir. Bunun için hastanın yaşı, hayat tarzı, hastalığın seyri ve şiddeti dikkate alınır. Hafif şiddetteki  sedef hastalığında düzenli nemlendiriciyle birlikte problemli bölgeye krem losyon pomad uygulanması ilk basamakta düşünülür. Krem tedavisine yanıt vermeyen hastalarda ve şiddetli sedef hastalarında A vitamini türevi ilaçlar, fototerapi, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların düşük dozu yada biyolojik ajanlar   iğne, serum yada hap olarak  uygulanılabilir.

 

Dermatoloji

Uzm.Dr.Yasemin Aygül YILDIRIM